2022-10-14

„Covid - klątwa łuskowca”: Najczęściej przemycany ssak

0

Twórcy dokumentu śledzą bezwzględny handel mięsem zwierzęcia i jego łuskami. Poznaj fenomen najczęściej przemycanego ssaka, który napędza nielegalny handel. Jego łuska jest uznawana za leczniczą, więc ludzie są w stanie płacić za nią ogromną cenę. Jakie są tego konsekwencje? Obejrzyj dokument „Covid - klątwa łuskowca” w niedzielę 16 października o godz. 22:00 w Fokus TV.

Niezwykła popularność łuskowca
Do niedawna niewiele osób słyszało o łuskowcu. Następnie niesłusznie obwiniano to zwierzę o spowodowanie pandemii koronawirusa. Pomimo coraz większej świadomości związanej z niebezpiecznymi konsekwencjami jedzenia dzikiego mięsa, łuskowce wciąż są uważane za najczęściej przemycane ssaki na świecie. Ponad milion z nich zostało zabitych w ciągu ostatnich dziesięciu lat.

Egzotyczny przysmak
Łuskowiec ze względu na niezwykły pysk, łuski, długi ogon i smaczne mięso jest jednym z najdziwniejszych i najbardziej pożądanych zwierząt na świecie. Na brzegach rzeki Kongo jego mięso uważane jest za najlepsze w okolicy. Na targowiskach zwierzę kosztuje zaledwie kilka euro, ale w stolicy Kinszasy jego mięso je się tylko w najlepszych restauracjach.

Łuska - zakazany skarb
Handel łuskami, które są wysoko cenione w Azji ze względu na ich rzekome właściwości lecznicze, jest jeszcze bardziej opłacalny. W Hanoi w Wietnamie handel łuską jest oficjalnie zabroniony, ale nadal jest ona sprzedawana pod stołem: przemycana z Afryki i sprzedawana nawet za dwadzieścia razy wyższą od ceny wyjściowej wartości.

Fot. David Brosaard, CC BY-SA 2.0

„Covid - klątwa łuskowca w niedzielę o 22:00 w Telewizji FOKUS TV.