2023-06-23

„Tajwan i wojna o chipy”, która wpływa na nasze życie

0

Produkcja komputerów, samochodów czy nowoczesnej aparatury medycznej jest uzależniona od mikroprocesorów. Ponad czterdzieści procent z nich powstaje na Tajwanie, którego niepodległości nie uznają Chiny. Walkę o kontrolę nad najważniejszym dziś sektorem gospodarki światowej pokazuje dokument „Tajwan i wojna o chipy” w paśmie Fokus na dokument. Emisja w niedzielę 25 czerwca o godz. 22:00 w Fokus TV.

Flagowy produkt
Pandemia koronawirusa pokazała, że wielkie mocarstwa uzależnione są od swoich wyrobów strategicznych. Ich niedobór napędza inflację i zmienia stosunki geopolityczne. Szacuje się, że w 2021 roku na całym świecie wyprodukowano mniej niż 10 milionów samochodów. Wytwórcy nie mieli bowiem wystarczającej ilości półprzewodników. Substancje te pozwalają również na wytwarzanie urządzeń codziennego użytku jak np. lodówek i tosterów.

Silna pozycja Tajwanu
Na świecie zaledwie kilka państw ma specjalistyczną wiedzę i kompetencje do produkowania najnowocześniejszych chipów. Międzynarodowa gospodarka uzależniona jest od stabilności Tajwanu, który dominuje w produkcji tych półprzewodników. Autorzy dokumentu wyjaśniają, jak wojna o chipy wpływa na nasze codzienne życie.

  

„Tajwan i wojna o chipy” w niedzielę 25 czerwca o godz. 22:00 w Telewizji FOKUS TV.